Historia obrączek ślubnych

Szukasz obrączkek Kraków? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, wierności i uczucia są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Historia oraz obyczaje związane z obrączkami

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu ślubu. Niewielu wie natomiast, iż panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później. I choć wcześniej miały miejsce sytuacje, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w innych państwach, jak na przykład w Turcji, w Kanadzie, na Słowacji albo we Francji, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i wybiera obrączki ślubne razem, jednak tradycja powiada, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej ze stali, dzisiaj ze złota bądź platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszą estetyką. Przez wiele stuleci sporządzano je z różnorodnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później wykorzystano do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które reprezentowały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia wykorzystuje się głównie złoto i platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej nabywane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też nieraz usługę grawerunku. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka lub ważny dla nowożeńców cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]