Jak robi się topaz mistyczny?

Dowiedz się, gdzie nabyć topaz mistyczny.

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru można błędnie stwierdzić, że to inny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne walory są rezultatem odpowiedniej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany wpływowi gorąca oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. To z tego względu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Odcienie topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma fioletowy odcień, błękitny z kolei jest efektem podgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre skutki daje obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Syberii.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak przed momentem wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często używają go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków czy innych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do eleganckich kreacji – świetnie wygląda również w pracy. Istotna okazuje się również różnorodność barw, sprawiająca, że prościej można dobrać ozdoby do swojego stroju.