Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu kupisz szalunki Kraków.

Szalunki, określane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Głównie stosuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się również w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie prześwitów na drzwi, okna oraz bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców oraz inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki produkuje się z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Z reguły jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę scalają narożniki, belki, głowice ze aluminium lub stali i łączniki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt oraz brygad, które zwykle oferują odmienne usługi. Kupno wszelkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku byłoby całkiem odpowiedzialne finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]