Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe mają długą historię

Kup banknoty kolekcjonerskie.

Kiedy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, najszybszym skojarzeniem obok zbierania orderów i znaczków jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych kwitów bankowych.

Banknoty – od dziesięcioleci zadziwiają finezyjnym designem

Mało kto wie, iż pierwowzory papierowych środków płatniczych pojawiły się w Chinach, a nie jak wielu myśli – na terenie Europy. Pierwotna ich wersja, zbliżona w w swoim przeznaczeniu raczej do współczesnych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu w czasie władzy Dynastii Han. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy współcześnie formowały się natomiast od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla kupców, bo zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym balastem w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy usłyszeli o środkach pieniężnych z papieru z relacji legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto je stosować w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Sukcesywnie tę metodę płatności za towary i usługi zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są usuwane na boczny tor przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko mają one wartość historyczną, ale również artystyczną – od dekad przecież zachwycają doskonałym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają istotne postaci i zdarzenia

Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak kolekcjonerzy monet, gromadzą z reguły banknoty obiegowe z przeróżnych krajów świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, chociaż koszt ich kupna może być znaczny – wszystko zależne jest od roku ich emisji i kondycji. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w limitowanym nakładzie, zazwyczaj celem upamiętnienia znaczących wydarzeń bądź sławnych osób ze świata nauki, kultury i polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich banknot 20 zł) czy 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza wspaniałym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. znaki wodne, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i elementy wypukłe dla osób niewidomych.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]