Nastolatki lubią literaturę dla młodzieży, bo widzą w niej odbicie siebie

Jeśli chcesz kupić książki dla nastolatków, koniecznie odwiedź ten adres.

Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera głównie błyskawiczną rozrywkę w smartfonie, w telewizji bądź na komputerze, a po książkę na ogół sięga wówczas, jeśli jest to obligatoryjna lektura szkolna. I też z powodu obowiązku analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki jest dalekim konceptem.

Literatura dla młodzieży – historie dla młodszego pokolenia odbiorców

Licealiści nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Publikowana jest mnóstwo literatury dla młodzieży zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy poruszają kwestie i snują historie ciekawe dla młodszej generacji odbiorców. Ten gatunek literatury uzyskał nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to utwory pisane dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in groza, historie obyczajowe oraz fantasy. Ale wszystkie te lektury łączy odwołanie się wyraźnie do ogólnych doświadczeń nastolatków. Książki te piszą więc o relacjach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach czy odkrywaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków pozwala młodzieży poczuć, iż inni również borykają się identycznymi życiowymi zawirowaniami w okresie dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Polecamy podsuwać młodzieży inspirującą ją literaturę, gdyż wzniecenie w nich chęci czytania dla przyjemności po czasie daje mnóstwo korzyści. Osoba, która często oddaje się lekturze ma szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co bez wątpienia ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Ale poznawanie dylematów innych osób w identycznym wieku to też metoda na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych pragnień oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co ważne, opiekunowie w żadnym razie nie powinni naśmiewać się z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej sięga po opowieści o superbohaterach czy wilkołakach nie komentujcie, że to bezsensowne i dajcie mu się nimi radować!

Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa