Jak stosuje się botoks w medycynie?

Poszerz swoje wiadomości o zabiegu z botoksem.

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez jeden z rodzajów bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która wskutek swoich właściwości stosowana jest w medycynie, w głównej mierze estetycznej. Jak wobec tego używa się tej neurotokstyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks – stosowany w leczeniu niekontrolowanego tarcia zębami i migreny

Botulinotoksyna jest jedną z najsilniejszych poznanych neurotoksyn, której oddziaływanie polega na ograniczaniu sygnałów transmitowanych między mięśniami i komórkami nerwowymi. To z tego powodu jego konsumpcja (na przykład razem z źle przechowywanym pożywieniem) bywa śmiertelnie niebezpieczne, bowiem w poniektórych kazusach kończy się niewydolnością oddechową. Jednakże ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki powoduje botulinotoksyna, medycy od wielu dekad wykorzystują do leczenia schorzeń, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe, np. przy ciężkich kazusach migreny, kurczu powiek oraz przykurczach po udarze. Botox często wykorzystuje się też w leczeniu bruksizmu, innymi słowy patologicznego zgrzytania zębami, ponieważ wstrzyknięcie toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca redukuje napięcie mięśni szczęki, a tym samym powstrzymuje ścieranie się zębów i uszkodzenie szkliwa. Botulinotoksyna pomaga również ludziom cierpiącym na nadpotliwość – podana w miejsca, gdzie skóra wytwarza zbyt duże ilości potu, potrafi zablokować jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – usuwanie “lwiej zmarszczki” i zmarszczek mimicznych

Stereotypowy Polak najczęściej botoks asocjuje jednak z zabiegami estetycznymi. I rzeczywiście, neurotoksyna ta jest tu wykorzystywana w dość szeroko. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botoksu zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za powstawanie bruzd i wyrównuje skórę. Z tego powody najczęściej stosuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” czy zmarszczek mimicznych widocznych w pobliżu oczu. Z pomocą botulinotoksyny można również ograniczyć intensywną potliwość skóry czoła.

Adres firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]