Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest biopolimerem, który występuje w rozmaitych tkankach żywych organizmów, przykładowo w ciałku szklistym oka. Aczkolwiek najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Pobudza on wytwarzanie kolagenu, a przy tym dysponuje również zdolnością wiązania ogromnych ilości tlenku wodoru, innymi słowy wody, i to właśnie m.in. za jego sprawą skóra jest elastyczna. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego sukcesywnie się zmniejsza, przez co skóra wiotczeje. Stąd właśnie tworzą się zmarszczki, będące normalnym skutkiem nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się.
Kwas hialuronowy – nie tylko medycyna estetyczna
Chociaż ostrzykiwanie kwasem hialuronowym kojarzy się z reguły z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w zdecydowanie większym zakresie. Używa się go między innymi w ortopedii do leczenia rozmaitego typu zwyrodnieniowych schorzeń stawów czy w okulistyce do produkcji kropli do oczu. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach, których celem jest redukcja zmarszczek, podniesienie brwi, poprawa kształtu nosa, modelowanie okolic ust, podbródka i brody, usunięcie cieni pod oczami czy podkreślenie kości policzkowych. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy używa się także na włosy (wzmacnianie cebulek włosów) i na dłonie.
Jak wygląda ostrzykiwanie kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, tym samym potencjalne reakcje uczuleniowe czy podrażnienia po zabiegu przytrafiają się z rzadka, lecz nie należy ich lekceważyć. Przed decyzją o zabiegu lekarz prowadzi z pacjentem konsultację, w trakcie której weryfikuje, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak między innymi ciąża, skłonność do blizn przerostowych, opryszczka lub infekcje skóry, a także możliwa nadwrażliwość na ten cukier.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego przeprowadza się za pomocą miękkiej kaniuli, która za sprawą tępemu zakończeniu nie rani tkanek jak typowa igła. Zależnie od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze mogą pojawiać się obrzęki, które po mniej więcej 2-3 dniach. Warto zaznaczyć, iż rezultaty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są na stałe, dlatego że związek ten jest naturalnie metabolizowany przez organizm.
Powiązane wpisy
Zabiegi, które powinna wykonać każda przyszła Panna Młoda
Najlepsza Berberyna
Ginekolog i Ty