Jak pracować wygodnie na home office?

Dotychczas praca zdalna stanowiła dodatek do pracy w biurze. Najczęściej była pewną formą benefitu dla pracownika. W czasie trwającej od kilkunastu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już przymusem. Jednak nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tym trybem pracy. Rozwiązaniem jest stosowna organizacja. Jak wobec tego efektywnie wykonywać pracę w home office?

W związku z aktualnym stanem epidemiologicznym, mnóstwo przedsiębiorstw zdecydowało się przenieść na tryb home office. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli przedtem styczności z takim systemem pracy, efektywne zaplanowanie czasu jest ogromnym problemem, gdyż wymaga od nich zastosowania kilku nowych reguł.

Jak wykorzystać zalety i złagodzić dyskomfort związane z pracą zdalną?

Na wstępie trzeba wyznaczyć sobie wygodne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest gabinet przeznaczony tylko do niej. Lecz nie zawsze jest to realne. Niekiedy mamy tylko minimum miejsca na ustawienie stolika czy biurka i to również się sprawdzi. Istotne jest natomiast to, by strefa pracy była oddzielona od strefy prywatnej. Naturalnie musimy też zwrócić uwagę na oświetlenie, aby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz w mieszkaniu ergonomicznego krzesła czy biurka to warto rozważyć jego zakup z drugiej ręki bądź przejrzeć regionalne propozycje sprzedaży na Facebooku.

Praktyczne planowanie codziennej pracy

W trakcie pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina oraz zaangażowanie w realizowaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać się tak, jak podczas pracy w firmie. Jeśli nasze godziny pracy są elastyczne, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Warto mieć na uwadze, by w ciągu godzin pracy nie planować domowych obowiązków. Optymalną metodą na skupienie się na pracy jest wyciszenie powiadomień z mediów społecznościowych i korzystanie z techniki Pomodoro, która polega 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową odpoczynkiem między kolejnymi zadaniami.

Dress code a home office

Dzień spędzony w dresie mimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może negatywnie oddziaływać na nasze zaangażowanie. Codzienne ciuchy mogą może być tak komfortowy, że będzie powodować rozleniwienie. Aby temu zapobiec warto zadbać o swoją prezencję, zwłaszcza jeśli w czasie pracy prowadzone są zebrania przez internet. Poczujemy się wtedy pewniej.

Podtrzymanie relacji pomiędzy kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na home office znikają ceremoniały biurowe np. codzienne rozmowa przy herbacie, wspólny dojazd do biura czy wyjście na obiad. Do utrzymania przyjacielskich stosunków ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności porozmawiania jednocześnie z szerszą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie spotkanie online przez Google Meet, Zoom lub Skype. Gdy odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z przyjaciółmi z pracy także tematów prywatnych. W pracy z domu wyjątkowo ważne jest znalezienie należytego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy nieczęsto spotykamy z innymi znajomymi.