Jak starać się o kredyt bez historii kredytowej?

Zaciąganie zobowiązań finansowych jest w dzisiejszych czasach ogromnie popularne, nie wszyscy jednak mają na to szansę. Istnieje duża liczba Polaków, którzy nie mogą wziąć takiego zobowiązania, gdyż nie mają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak się z nim uporać?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie posiadać?

Instytucje bankowe zazwyczaj określają własne zasady, według których zgadzają się przyznać kredyty czy też odmawiają takiego finansowania. Istnieją jednak ogólne warunki, określające kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które mają już zaciągnięte kredyty. Na szczególne trudności powinni być gotowi ci, którzy nie zaciągnęli dotąd ani jednego kredytu. Zaliczają się do nich zwłaszcza studiujący i klienci, którzy na rynku pracy znajdują się od kilku lat i osiągają zbyt małe zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z faktem, iż kredyt nie zostanie im udzielony, muszą liczyć się także emeryci. Naturalnie finansowania nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przez nie pracy zarobkowej, a także wykonujące pracę za granicą. Czynniki takie powodują, że teoretycznie nieosiągalne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co wiele osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę w firmach pożyczkowych. Nie warto tego robić, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki są na tyle kosztowne, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Podpowie on, który bank posiada mniej restrykcyjne przepisy i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też umożliwi uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, jak zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe regulowanie zobowiązań, warto więc kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w banku, w którym planuje się ubiegać o kredyt. Znakomitym wyjściem jest także na przykład zaciągnięcie kredytu nie w pojedynkę, lecz wespół z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planowały ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich sprytnych rozwiązań, które doradzić może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.