O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie zbyt wiele, właściwie raptem tyle, że to waluta, w której tysiące osób zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które dziś trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest dość ciekawa.
Waluta słynna ze swojej niesłychanej stabilności – frank szwajcarski
Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, lecz jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. funta brytyjskiego, dolara oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut współczesnego świata. Niemniej jednak nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się dopiero w XIX w. i zastąpił kilka miejscowe waluty, które wcześniej były używane w poszczególnych kantonach. Przez prawie dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niezwykłej stabilności, stawiając opór między innymi destabilizacji w latach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakie miały miejsce w XX oraz XXI w. Mało kto wie, że frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej zachwycających walut świata. Seria banknotów drukowana od połowy 90-tych charakteryzuje się cudownymi barwami oraz niecodzienną pionową orientacją grafiki. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru sztuki (np. Jacoba Burckhardta, Arthura Honeggera czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak najczęściej bywa – oblicza działaczy politycznych, wojskowych lub królów. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, kula ziemska i przyroda.
W jaki sposób szukać aktualnego kursu franka szwajcarskiego?
Frank szwajcarski nieustająco cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego notowania monitorują również uważnie kredytobiorcy z niespłaconymi długami w tej walucie. Aby poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, należy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w co parę sekund. Tu można także prześledzić wahania ceny franka w dowolnie określonym przedziale czasu. To opcja użyteczna dla inwestorów planujących swoje dalsze kroki, a także dla frankowiczów oczekujących na optymalny moment, żeby przewalutować złotówki na franki przed uregulowaniem kolejnej części zadłużenia.
Powiązane wpisy
System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?
Otwarta bankowość i Flobo – jeszcze większe możliwości i wygoda korzystania
DANKS (DNS): Złożenie wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej projektu związanego ze zautomatyzowaną usługą prowadzenia księgowości w modelu SaaS. – raport 8