System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Więcej na temat systemu SWIFT na https://bit.ly/3wINpbI.

Pomimo, że właściwie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, SEPA oraz Express Elixir.Na świecie działają też rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze danego kraju.

Czym wobec tego wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]