Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Sprawdź, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, podczas których badana jest postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. Jak? W internecie znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]