Rzeźby z brązu – czy można zamówić je na prywatny użytek?

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form ekspresji artystycznej. Pierwsze jej formy pojawiły się już tysiące lat temu i nieustannie towarzyszą ludziom w różnych dziedzinach naszej egzystencji. Znajdziemy je przeważnie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w galeriach, w muzeach oraz w kościołach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: na rynkach i ulicach, w budynkach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy orientujemy się, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy widujemy właściwie na każdym kroku. W tym wpisie podamy parę przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z brązu w szkołach oraz urzędach

Dzieła rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają wysokie walory estetyczne oraz artystyczne, notorycznie bywają przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (choć nie tylko) są wszak spotykane wręcz na każdym kroku. Monumentalne pomniki, jak również rzeźby ustawiane na ulicach, na skwerach bądź w przydomowych ogrodach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Ponad to nierzadko można spotkać je także w licznych budowlach. Są dekoracją na przykład w urzędach, szkołach czy innych miejscach użyteczności publicznej

Figury z brązu. Na imprezy lub zawody sportowe

Wspomniane wyżej przykłady dotyczą przede wszystkim znacznych, nieruchomych prac. Aczkolwiek jest to mniejsza część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak niewielkie prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to przykładowo nagrody na laureatów turniejów, popiersia wykonywane na zlecenie oraz medale. Projektodawcy różnego rodzaju eventów albo zawodów sportowych mają dość proste zadanie, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest wysokim wydatkiem, a ich stworzenie należy po prostu powierzyć doświadczonemu rzeźbiarzowi.