Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Zajrzyj tutaj, jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości na temat biopsji prostaty.

Gruczoł sterczowy, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru oraz formy do kasztana. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak istotna jest jej regularna kontrola. Pomaga to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie zauważyć niepokojące zmiany rakowe. Warto zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, w szczególności jeśli spostrzegli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności z erekcją oraz ejakulacją, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. By natomiast mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym z reguły około 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, zatem pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Później patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]