Chirurgiczne usuwanie znamion to zabieg umożliwiający zdiagnozowanie złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Jakie zmiany można wycinać laserowo? Kiedy warto zapisać się na wizytę z lekarzem?
Dermatochirurgia – jak często powinno się umawiać się na konsultację do dermatologa
Nowotwory skóry to niebezpieczne i często śmiertelne choroby, powiązane najczęściej z intensywnym oddziaływaniem na powierzchnię skóry promieniowania słonecznego. Nowoczesna diagnostyka nowotworów skóry i dermatochirurgia – obszar nauk medycznych parający się usuwaniem zmian tkanki skórnej, potrafią sprawnie uchronić pacjentów przed nowotworami, także tych złośliwymi. Kluczowe są rzecz jasna cykliczne badania oraz profilaktyka. Każdy pacjent winien raz na 12 miesięcy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa i przyjrzeć się podejrzanym znamionom, np. za pomocą badania dermatoskopowego. Jakie zmiany kwalifikują się do usunięcia? Usuwanie znamion przeprowadza się w przypadku znamion melanocytowych, pieprzyków, a także naczyniaków czy narośli skórnych. Jeśli chcemy zbadać w mikroskopowym badaniu materiału tkankowego, czy konkretna zmiana (przykładowo przebarwienie posłoneczne), jest niebezpieczna oraz czy nie przeistoczy się w przyszłości w nowotwór skóry powinno się wtedy wykonać usuwanie znamion chirurgicznie.
Kiedy możliwe jest usuwanie znamion laserem?
Kiedy natomiast można przeprowadzić usuwanie znamion za pomocą lasera? W takiej sytuacji to lekarz dermatolog musi w pierwszej kolejności potwierdzić, iż zmiana nie ma charakteru złośliwego. Niestety usuwanie znamion laserem nie daje możliwości wykonania badania histopatologicznego. Zmiany często nie są też eliminowane całkowicie. Natomiast podczas zabiegu chirurgicznego, znamiona skórne są wycinane z niewielkim marginesem, a następnie badane histopatologicznie. To obecnie najlepszy sposób diagnozowania nowotworu skóry. Sam zabieg trwa mniej więcej czterdzieści minut, a pacjentowi zostaje zaaplikowane znieczulenie miejscowe. Po usunięciu zmiany należy raz dziennie dezynfekować ranę. Dwa tygodnie po zabiegu ściąga się szwy.
Powiązane wpisy
Ból u sportowców – jego specyfika i sposoby łagodzenia
Rehabilitacja po zawale serca w 3. etapach
Dna moczanowa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie