Podstawowe wiadomości o urologii

Pokaźna porcja wiedzy o urologu w Krakowie. Sprawdź koniecznie!

Konsultacja z urologiem wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które spostrzegły u siebie pewne przejawy choroby, w szeregu przypadków opóźniają o kilka tygodni wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić groźne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z wypróżnianiem? Umów się do urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać sporo różnorodnych objawów, które niejednokrotnie są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same ustąpią. Na które wobec tego oznaki powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany powiązane z moczem, czyli zauważenie w nim krwi albo ropy, jego spienienie bądź ciemniejsza barwa, ale również pieczenie bądź ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy są też mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, obrzęk stóp i ból pleców lub podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem panowie winni umówić się do niego kiedy mają problemy z podtrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Warto także zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do poradni urologa?

Pacjenci bardzo często zapisują się do gabinetu urologa w celu wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), uzyskania porady dotyczącej wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień przeprowadzają także mnóstwo skomplikowanych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]